Jay-Z i Kanye West

Kradzież sampli...

Wspólna płyta raperów – “Watch The Trone” – okazała się po części plagiatem! Kawałek “The Joy” ma już właściciela – jest nim Sly Johnson, wokalista soulowy. Sample, użyte bezprawnie do produkcji kawałka, pochodzą z utworu “Different Strokes”. Kanye starał się o nie w zeszłym roku, ale nie uzyskał zgody twórcy na ich wykorzystanie. Postanowił więc złamać prawo w nadziei, że nikt nic nie zauważy.

Sprawa trafiła do sądu i raperzy musieli się gęsto tłumaczyć ze swoich poczynań. Naruszenie praw autorskich to przecież przestępstwo... Negocjacje trwały długo, ale doszło do ugody. Kanye i Jay-Z zapłacili odszkodowanie – wysokość narzuconej kwoty jest jednak nie znana. Wygląda na to, że wilk jest syty i owca cała – było jednak gorąco! Płyty wydanej w 2011 roku i sprzedanej w paru milionach egzemplarzy nie wycofa się tak łatwo z rynku.

Twórcy są wrażliwi na punkcie swoich dzieł, a “pożyczanie” fragmentów utworów bez zgody ich właściciela to po prostu wstyd… Dobrze, że doszli do porozumienia – będą musieli się pilnować na przyszłość.* Kanye i Jay-Z są świetnymi muzykami – jak myślicie, czy nie mogli zrobić podkładu sami?*

Copyright: viva-tv.pl

Poniedziałek, 12. Marca 2012